Na dzisiejszym rynku pracy, działania employer brandingowe nie mogą być uruchamiane z przypadku – musimy brać pod uwagę różne etapy znajomości i interakcji kandydatów i pracowników z organizacją. Z pomocą przychodzi talent journey map.
Każda podróż ma wiele etapów. Wybierając się na urlop, poświęcamy sporo czasu na przygotowanie, research miejsc wartych odwiedzenia, zapoznanie się z obowiązującymi w naszej destynacji zwyczajami czy zasadami. Chwilę przed podróżą – jak już prawie wszystko wiemy – towarzyszy nam ekscytacja, niecierpliwość i ciekawość co przyniesie nam to nowe doświadczenie. Po rozpoczęciu przygody potrzebujemy kilku dni na aklimatyzację. Z drugiej strony, trudności czy negatywne wspomnienia związane z końcówką podróży i powrotem mogą przysłonić nam obiektywną ocenę tej przygody jako całości. Ten krótki schemat, który właśnie opisałem wbrew pozorom nie dotyczy jedynie wakacyjnego wyjazdu. Podobne elementy, emocje i fazy istnieją w interakcjach – podróży – kandydatów oraz pracowników z firmą.
Czym jest talent journey?
Talent journey, ścieżka (czasem wyboista!) interakcji i doświadczeń talentów (kandydatów, pracowników, alumnów) z organizacją to potężne narzędzie w rękach employer brandingowców – planowanie działań na bazie takiej właśnie mapy interakcji pomoże nam upewnić się, że docieramy do naszej grupy docelowej w precyzyjny i skuteczny sposób, odpowiadając na wątpliwości kandydatów czy pracowników będących na różnych etapach kontaktu i więzi z firmą. Narzędzie to jest od lat wykorzystywane w marketingu – aby dobrze poznać i zaplanować działania w procesie zakupowym klientów. Mając na uwadze różne etapy takiej podróży, jesteśmy w stanie wdrożyć celowane projekty i działania, układające naszą roadmapę narzędzi EB w przemyślany i skuteczny narzędziownik. Inne działania uruchomimy kiedy dopiero budujemy wśród grupy docelowej świadomość o istnieniu naszej organizacji, inne kiedy mamy już stałą grupę odbiorców ale chcemy ją przekonać do podjęcia pracy w naszej organizacji, a jeszcze odmienne kiedy dotyczą one pracowników których mamy już na pokładzie. Wszystkie jednak łączą się w całość i ze sobą współgrają.
Na dzisiejszym rynku pracy rzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy spełniający wymagania kandydat/ka aplikuje na ofertę pracy tylko dlatego, że widzi nasze ogłoszenie na portalu pracy.
Przy obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych, gospodarczych i geopolitycznych decyzja o zmianie pracy to naprawdę nierzadko długi i złożony proces, a kandydat który ją podejmuje potrzebuje wiedzy, czasu i dowodów na to jakim miejscem pracy jest nasza organizacji, aby finalnie ją podjąć (bądź nie). Mówiąc wprost – rzadko kiedy bez projektowania działań budujących świadomość (awareness) czy przekonujących kandydatów do zainteresowania naszą organizacją (consideration) będziemy mieć od razu dużą grupę osób, które pracą u nas są po prostu zainteresowane (desire). To proces i każdy element jest tu potrzebny i równie ważny.
Jak wyglądają poszczególne etapy na mapie doświadczeń?
Awareness
To pierwszy etap talent journey, podczas którego potencjalny kandydat dopiero poznaje naszą organizację. Celem działań na tym etapie jest budowanie świadomości o naszej firmie jako pracodawcy – często możemy w świadomości kandydatów już istnieć, ale jako usługa czy produkt. Dla większości z nich zatem, nasze działania na etapie awareness to jeden z pierwszych punktów styku, np. zobaczenie ogłoszenia czy kampanii w mediach społecznościowych. Projekty na tym etapie możemy uruchamiać również kiedy rozpoczynamy rekrutację nowej dla nas grupy docelowej, czy uruchamiamy biuro w kolejnej lokalizacji. Dobry plan jest tu oczywiście podstawą – od tego jak zaczniemy od początku budować przekaz o naszej organizacji będzie zależeć, czy kandydaci wejdą z nami w interakcję, czy zaciekawimy ich i zachęcimy do dalszego zaangażowania.
Consideration
Kandydaci wiedzą już o naszej organizacji – zaistnieliśmy w ich świadomości. Pora na etap, w którym naszym celem będzie przekonanie ich, że nasza organizacja jest miejscem dla nich: czy odpowiada im nasza oferta, wartości, zespół, atmosfera, projekty, możliwości rozwoju oraz wiele innych czynników. To bardzo wymagający i często długotrwały etap, na którym musimy przedstawić kandydatom wiele dowodów i informacji na temat tego, jakie miejsce pracy i możliwości tworzymy, oraz czy jest to dokładnie to, czego dla siebie poszukują. Działania z tego obszaru to jedne z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w employer brandingu w Polsce – nierzadko wśród naszej grupy docelowej potrzebujemy budować przekonanie o tym, jaką organizacją jesteśmy przez bardzo długi czas – aby finalnie doprowadzić do decyzji czy chcą lub nie chcą się z nami związać.
Desire
Chyba ulubiony etap EBowców 😉 Kandydat wie już, że nasza organizacja spełnia jego wymagania i może być ciekawym miejscem pracy i rozwoju. Na tym etapie, potrzebuje on zweryfikować i uwiarygodnić wszystkie zdobyte do tej pory informacje (np. poprzez poczytanie opinii, wywiadów z pracownikami, zapytanie znajomych, porozmawianie z przedstawicielem firmy na evencie) oraz porównać ofertę i możliwości które mu oferujemy z konkurencją lub obecnym pracodawcą. Kluczową rolę w tym momencie odgrywa utrzymywanie i podgrzewanie zaangażowania kandydata, umożliwienie mu weryfikacji informacji oraz dostarczenie niezbędnych szczegółów. Pamiętajcie, decyzja o zmianie pracy dla kandydatów naprawdę nie jest czymś prostym i szybkim – upewnijmy się, że dostarczamy im wszystko aby odpowiedzieć na ich potrzeby na tym etapie.
Participation
Tutaj niestety bardzo często kończymy nasze działania employer brandingowe, uważając, że “my job is done”. Nic bardziej mylnego. W czasach kiedy coraz mniej ludzi ufa komunikatom marek, na rzecz informacji uzyskanych od znajomych czy ludzi z branży, zaangażowanie pracowników w działania komunikacyjne i rekrutacyjne powinno być jednym z naszych nadrzędnych priorytetów. Celem projektów które będziesz podejmować w ramach etapu talent journey – participation, będzie zatem zaangażowanie pracowników we wspólne budowanie wizerunku firmy oraz wsparcie w pozyskiwaniu nowych kandydatów. Nie ukrywam, jest to ciężki element – pracownicy są dziś przeciążeni zadaniami, spotkaniami i rosnącymi oczekiwaniami biznesowymi więc często nawet pomimo chęci ciężko im znaleźć czas na zaangażowanie się w dodatkowe inicjatywy. Warto tutaj od początku spróbować zaopiekować się tym na poziomie organizacyjnym, dając chociażby pracownikom przyzwolenie do poświęcania 10% czasu pracy na dodatkowe działania takie jak employer branding czy rekrutacja.
Parting
Czasy kiedy mogliśmy sobie pozwolić na odkładanie offboardingu i utrzymywania relacji z alumnami na dalszy plan naprawdę mijają. Kahneman w swoich badaniach* już dawno dowiódł, że ludzie mają ogromną skłonność do oceny całości doświadczenia jedynie na podstawie jego najbardziej widocznych, intensywnych momentów oraz na bazie ostatnich dostępnych punktów styku. Wskazuje to na fakt, że właściwy offboarding i utrzymywanie relacji z ex-pracownikami odgrywa kluczową rolę w ich finalnej ocenie doświadczenia pracy w naszej organizacji. Nawet jeżeli rotacja w naszej organizacji nie jest duża, z roku na rok rozstajemy się z jakąś częścią pracowników którzy wychodzą na rynek pracy i są autentycznymi ambasadorami lub anty-ambasadorami firmy – od tego jak się z nimi pożegnamy może zależeć czy będą nas później promować czy hejtować. Działania z obrębu ostatnich punktów styku talentów z organizacją również powinny się znaleźć na roadmapie projektów EB – zaangażowanie odchodzących oraz byłych pracowników w różne inicjatywy firmowe pomoże nam budować autentyczny przekaz o naszej organizacji.
Jak wyglądają poszczególne etapy na mapie doświadczeń?
Na dzisiejszym rynku pracy rzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy spełniający wymagania kandydat/ka aplikuje na ofertę pracy tylko dlatego, że widzi nasze ogłoszeNieważne czy papierowa, czy w formie nowoczesnego GPS, czy przekazywana jako wskazówki słownie – zachęcam każdego do projektowania działań EB właśnie na takim schemacie mapy z punktami styku na poszczególnych etapach. Nie umknie Wam wtedy nic!nie na portalu pracy.
Mateusz
*D.Kahneman, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Media Rodzina, 2012.