Mateusz Jabłonowski

Konsultacje z zakresu: employer brandingu, komunikacji wewnętrznej, diversity & inclusion oraz HR & kultury organizacyjnej.

Odwiedź mnie na:

7 pomysłów na treści employer branding w social mediach

Dzień dobry, cześć! Czas na drugi artykuł z serii “social media w employer brandingu”. W poprzednim podjąłem próbę wprowadzenia do tematu i przyjrzenia się danym na temat aktywności Polaków w mediach społecznościowych. Znajdziesz tam również najważniejsze informacje o kilku platformach społecznościowych, oraz porady jak wykorzystać je w służbie komunikacji EB.

Poprzedni artykuł – część 1 cyklu o social media w employer brandingu.

Dziś, czas na… coś, co roboczo nazywam kategoriami contentowymi, czyli pomysłami i rodzajami treści, które możesz publikować na firmowych mediach społecznościowych w celach employer brandingowych. Możesz traktować je jako pojedyncze pomysły na publikacje, ale polecam spojrzeć na poniższe kategorie jako na tematy cyklów publikacji. Dlaczego? Większość firmowych kanałów społecznościowych założonych w celach EB upada….po kilku tygodniach. Widziałem setki kont na instagramie, na których pojawiło się kilka postów po czym pomysły się skończyły. Zaplanowanie cykli publikacji, zapewnia Ci ciągłość contentu – a wśród odbiorców wzbudzi dodatkową ciekawość i przywiązanie do brandu. Skuteczny employer branding to coś więcej niż jednorazowe kampanie czy slogan. To strategiczne, długofalowe działanie, które buduje wizerunek pracodawcy w oczach potencjalnych i obecnych pracowników. W świecie, gdzie rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, wybór odpowiedniego contentu staje się fundamentalnym elementem każdej strategii EB. Różnorodność treści i ich precyzyjne dopasowanie do grup docelowych oraz specyfiki platform komunikacyjnych to kluczowe aspekty, które mogą przyczynić się do sukcesu Twojej EBowej strategii.

Lecimy! Kategorie contentowe – employer branding w social media:

  1. Historie pracowników

    Dlaczego to działa?  Nie byłbym sobą, gdybym od aspektu uwzględnienia pracowników w działaniach EB nie zaczął 😉 Nic nie buduje autentyczności lepiej niż głos samych pracowników. To oni mogą opowiedzieć prawdziwe historie, które pokazują, jak wygląda życie w firmie – od codziennych wyzwań po momenty triumfu. Dzięki temu firma zyskuje „ludzką twarz” i buduje zaufanie, o które dziś jest po prostu ciężko. Ufamy innym ludziom, nie markom – zatem zaangażowanie w social media Twoich pracowników to must-have. 

    Przykład: twórz krótkie filmy lub posty (testimonials), w których pracownicy dzielą się swoimi doświadczeniami – mówią o karierze w firmie, rozwoju zawodowym, projektach, a nawet o życiu poza pracą. Możesz pokazać różnorodne historie, np. osób z długim stażem i nowych członków zespołu, aby ukazać różne perspektywy. Przygotuj listę tematów i perspektyw, których poznanie będzie ciekawe dla potencjalnych kandydatów – aby historie, którymi będą dzielić się pracownicy nie były tylko ich karierowym życiorysem, ale niosły konkretną wartość dla grup docelowych.
    Zerknij na post z instagrama firmy Opera – czy opis drogi jaką przeszła Karolina nie jest motywujący? 😉

2. Zajrzyj za kulisy!

Dlaczego to działa? Kandydaci coraz częściej chcą zobaczyć, jak wygląda prawdziwe życie w firmie – bez upiększeń i sztucznych dekoracji. Content „behind-the-scenes” pozwala pokazać organizację od środka i ukazać jej codzienną atmosferę. To przedstawienie potencjalnym pracownikom ich codzienności, jeśli zdecydowaliby się dołączyć do firmy. Dla wielu osób ten aspekt (atmosfera, biuro, inicjatywy dla pracowników) będzie równie ważny co wynagrodzenie i ciekawe możliwości rozwoju. 

Przykład: publikuj zdjęcia lub filmy z biura, imprez firmowych, spotkań zespołowych, czy inicjatyw w które zaangażowani się obecni pracownicy. Może organizujecie jakieś akcje CSR, sportowe lub inne aktywności zrzeszające pracowników? Pokaż, jak wygląda przestrzeń pracy, codzienne życie w biurze i inne działania, które dzieją się za kulisami. Każda firma to nie tylko miejsce wykonywania zadań i realizacji przydzielonych nam projektów i procesów – to także społeczność! W pracy spędzamy ⅓ naszej dobry, zadbaj więc o to aby Twoi potencjalni kandydaci widzieli w działaniach social mediowych, czy społeczność Twojej organizacji to miejsce dla nich czy nie.
Profile instagramowe wakacje.pl oraz Sollers Consulting aż kipią od materiałów pokazujących życie w firmie od kuchni!

3. Sukcesy i osiągnięcia

Dlaczego to działa? Wzmianki o sukcesach firmy nie tylko budują prestiż marki, ale także pokazują, jaką drogę firma pokonała lub pokonuje nadal, aby być w miejscu w którym jest. Dla kandydatów to informacja o tym, czy dołączają do organizacji która jest ambitna i rozwojowa. Warto promować osiągnięcia zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zespołowym.

Przykład: publikuj posty o nagrodach, wyróżnieniach, ukończonych projektach czy innowacjach wprowadzonych przez firmę. Pamiętaj jednak, żeby unikać suchych informacji “jesteśmy liderem w branży bankowości według raportu firmy XYZ”. Zamiast tego napisz, jaką drogę przeszła firma i co zrobili jej pracownicy, aby tym liderem zostać. Inaczej Twoje social media mogą stać się ścianą „chwali-postów”, które niewiele wnoszą wartości dla grupy docelowej Twoich działań. Możesz także wspomnieć o sukcesach pracowników, ich awansach i osiągnięciach na tle zawodowym.
Zerknij na reels z instagrama karierowego T-Mobile. Krótki i ciekawy komunikat co można zyskać dołączając do ich zespołu połączony z celbracją – zamiast suchej informacji o otrzymanej nagrodzie 😉

profil na instagramie @magentateam.pl

4. Porady zawodowe i branżowe

Dlaczego to działa? Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, firma może pozycjonować się jako ekspert w swojej branży. To dobry sposób na pokazanie zarówno możliwości rozwoju w firmie, jak i ekspertyzy pracujących w niej ludzi. Dodatkowo treści edukacyjne przyciągają kandydatów – dają konkretną wartość, pomagają rozwinąć kompetencje, po prostu – są przydatne.

Przykład: twórz artykuły, infografiki czy krótkie wideo z poradami na temat rozwoju kariery, trendów branżowych czy innowacji. W tej kategorii sprawdzą się różnorodne formaty oraz ważny jest także recykling treści – na przykład, z napisanego przez pracownika/cę artykułu możesz przygotować serię kilku postów, w każdym z nich wyciągając jeden ciekawy element z całości przekazu. Możesz także przygotować case studies, które pokazują konkretne przykłady sukcesów zawodowych pracowników lub wdrożonych w firmie zmian i projektów. Najważniejsza jest tutaj praktyczna perspektywa i wymiar, które pozwolą Twojej grupie docelowej skorzystać z tych porad i wzmacniają tym samym wizerunek organizacji i pracującej w niej ludzi. 
Zespół rekrutacji firmy 11 bit studios S.A. dzieli się z kandydatami konkretnymi poradami na temat przygotowania CV, które pojawiają się także na firmowym profilu.

profil na LinkedIn @11 bit studios S.A.

5. Stanowiska i ogłoszenia rekrutacyjne

Dlaczego to działa? Ogłoszenia o pracę to jedno z najważniejszych narzędzi rekrutacyjnych. Jednak, czy samo ogłoszenie jeszcze wystarcza? Idealnym sposobem na przekierowanie zainteresowania naszych followersów i zachęcenie ich do dołączenia do firmy jest promowanie wśród nich aktualnych rekrutacji. Ale ogłoszenia w social media to nie powinny być tylko kolejne listy wymagań. Warto przedstawić je w formie pozwalającej na zaprezentowanie zespołu, stanowiska i zadań, kultury organizacyjnej, ukazując najważniejsze korzyści z dołączenia do organizacji. 

Przykład: twórz ogłoszenia dedykowane do formatów mediów społecznościowych – w formie postów, video, stories. Coś, co zdecydowanie wykracza poza standardowe opisy. Możliwości jest naprawdę dużo – oddaj firmowy kanał na instagramie zespołowi, do którego trwa rekrutacja – niech pokażą potencjalnym kandydatom jak będzie wyglądać ich dzień w pracy oraz w jakich zadaniach zespół potrzebuje wsparcia i nowych kompetencji. Jeśli w Twojej firmie nie ma aktualnie otwartych procesów rekrutacyjnych – nic straconego! Wykorzystaj ten czas na publikację materiałów, które opisują lub pokazują pracę na wybranych stanowiskach. Prędzej czy później, takie materiały na pewno się przydadzą. 
MediaMarkt Polska na swoim profilu LinkedIn publikuje cykle postów w formie karuzeli, które przedstawiają poszczególne stanowiska w firmie.

6. Kultura firmowa, wartości, EVP

Dlaczego to działa? Employer Value Proposition (EVP) i wartości firmowe to fundamenty, które definiują, kim jest firma i dlaczego warto dla niej pracować. Te aspekty mają wpływ na decyzje kandydatów dużo silniej, niż by nam się wydawało. Kandydaci coraz częściej poszukują pracodawców, których wartości są spójne z ich własnymi przekonaniami. EVP pokazuje też nasze firmowe DNA – nie tylko to, co jest dla nas jako pracodawcy ważne, ale też jakie korzyści jesteśmy w stanie jako organizacja zaproponować naszym pracownikom. 

Przykład: stwórz treści przedstawiające wartości firmy w kontekście codziennej pracy. Pokazuj, jak firma realizuje swoje EVP – czy to poprzez dbanie o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, transparentną komunikację, czy nietuzinkowe możliwości dla pracowników. Warto także zaangażować pracowników do dzielenia się swoimi doświadczeniami, np. w formie wywiadów lub relacji w mediach społecznościowych. Pokaż, że EVP i wartości firmowe to nie tylko hasła na ścianie, ale aspekty które żyją w codziennych aktywnościach pracowników.
Idealne przykłady profili, które wprost mówią o EVP i wartościach to chociażby działania HubSpot i Revolut na instagramie.

7. Możliwości rozwoju w firmie

Dlaczego to działa? Rozwój osobisty i zawodowy to po finansach często jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyborze pracodawcy. Kandydaci chcą wiedzieć, że dołączając do firmy, będą mieli szansę rozwijać swoje umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia i wiedzę czy awansować. Transparentna komunikacja na temat możliwości rozwoju to skuteczny sposób na przyciągnięcie talentów.

Przykład: przedstaw, w jaki sposób firma wspiera rozwój swoich pracowników – czy to poprzez programy szkoleniowe, mentoring, czy jasne wytyczne awansu. Można to zrobić za pomocą case studies, w których pracownicy opowiadają o swojej ścieżce kariery w firmie, lub poprzez publikację postów o konkretnych inicjatywach rozwojowych.
Zobacz jak Deloitte informuje o nietuzinkowych możliwościach rozwoju dla swoich pracowników.

profil na LinkedIn @Deloitte

Tworzenie różnorodnych treści w employer brandingu to idealny sposób na dotarcie do różnych grup kandydatów i budowanie długofalowego wizerunku firmy. Każdy typ contentu – od ogłoszeń rekrutacyjnych po kulisy, wartości firmy czy pokazanie możliwości rozwoju – pełni ważną rolę w tworzeniu autentycznego przekazu – jako całość tworzy pełny obraz tego, jakim miejscem pracy jest Twoja organizacja.

Najważniejsze, żeby treści były dopasowane do specyfiki platformy i potrzeb odbiorców. Kiedy robisz to dobrze, zyskujesz nie tylko uwagę kandydatów, ale także budujesz długoterminowe zaufanie do marki jako pracodawcy. Twój content powinien pokazywać, że firma nie tylko oferuje pracę, ale też realne możliwości rozwoju i wartości, z którymi można się identyfikować. W różnorodności (także tej contentowej) moc!

Powiązane wpisy