Mateusz Jabłonowski

Konsultacje z zakresu: employer brandingu, komunikacji wewnętrznej, diversity & inclusion oraz HR & kultury organizacyjnej.

Odwiedź mnie na:

Social media w employer brandingu – pigułka wiedzy, część pierwsza!

W dobie cyfryzacji i dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem strategii employer brandingowej niemal każdej firmy. Tym artykułem, chciałbym otworzyć cykl kilku publikacji, w których pochylę się bliżej wykorzystaniu mediów społecznościowych do działań employer brandingowych – danym, trendom, strategiom oraz benchmarkom. Dzisiejszy artykuł ma na celu wprowadzenie do tematu, przedstawienie skondensowanych informacji o użyciu kanałów SoMe w Polsce oraz kilku strategii na budowanie na nich swojej employer brandingowej obecności.

Social media – dane i wskazówki.

Dwa miesiące temu ukazała się najnowsza edycja badania, które sukcesywnie podsumowuje trendy i najważniejsze dane w obszarze Internetu i mediów społecznościowych, zarówno globalnie jak i z lokalnym podziałem. Przyjrzyjmy się, co mówią nam tegoroczne statystyki na temat tendencji w działaniach SoMe.

YouTube – najbardziej dominująca platforma w Polsce, osiągając zasięg reklamowy 78% wszystkich użytkowników internetu. Dane z raportu pokazują, że portal ten odwiedza nawet 27 mln użytkowników! YouTube jest popularny wśród wszystkich grup wiekowych, co czyni go kluczowym kanałem dla działań reklamowych i brand awareness. Strategia tutaj musi być jednak przemyślana i dobrze przygotowana, co czasem wiąże się również z kosztami – contentu video, również na rynku EB jest dużo, więc warto poszukać czegoś, co może nas wyróżniać.

Wskazówki – YouTube

Często zapominamy, że content video adekwatny do promocji na YT możemy generować innymi działaniami employer brandingowymi. Dobrym pomysłem dotarcia do grupy docelowej będzie dzielenie się nie tylko wizerunkowymi filmami, ale przede wszystkim merytorycznymi nagraniami – m.in. z webinarów, eventów, konferencji.


Instagram – platforma ta ma 11 milionów użytkowników w Polsce. Instagram jest szczególnie popularny wśród młodszych grup demograficznych, które cenią sobie bogatą ofertę wizualną i krótkie formaty treści, takie jak Stories i Reels. Zasięg reklamowy na Instagramie obejmuje 27,1% całkowitej populacji, co świadczy o jego niewątpliwie silnej pozycji na rynku i ogromnym potencjale. Jest to platforma idealna do prezentowania nie tylko profesjonalnego funkcjonowania firmy, ale także jej ludzkiej strony – team buildingów, imprez firmowych czy codziennych chwil z życia zespołu. Zdecydowanie instagram króluje pod kątem możliwości angażowania odbiorców w interakcje z naszym brandem – ankiety, quizy, pytania, cykle.

3 TOP tips zaangażowania na instagramie

– Wysoka jakość zdjęć i wideo, które przyciągają uwagę i budują emocjonalną więź z odbiorcami.
– Regularne używanie Stories i Reels, które pozwalają na bardziej spontaniczną i interaktywną komunikację z obserwującymi.
– Angażowanie pracowników do tworzenia contentu, co zwiększa autentyczność przekazu (np. forma employee takeover).


LinkedIn, z ogromną bazą ponad 7 miliona użytkowników w Polsce, jest bez wątpienia liderem wśród platform zawodowych. Platforma sukcesywnie rośnie, zyskując z roku na rok większą popularność szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia Z. Co ciekawe, tylko niewielka część użytkowników jest aktywna – dane z LinkedIn pokazują, że średnio 2-3% użytkowników regularnie tworzy i publikuje treści. Otwiera to przed markami szerokie możliwości do wyróżnienia się przez regularne dzielenie się wartościowym contentem! Przestrzeń jak widać jest cały czas. LinkedIn daje oczywiście wiele możliwości działań promocyjnych i wizerunkowych – profil pracodawcy, ogłoszenia o pracę, artykuły, publikacje, newslettery, grupy dyskusyjne.

Jak na tym LinkedIn…

LinkedIn sam przyznaje, że to treści opublikowane przez użytkowników – nie profile firmowe – będą zyskiwać większe zaangażowanie i zasięgi. Do strategii obecności na tym portalu warto więc zaangażować pracowników i zainwestować także w ich obecność i profile osobiste. Dobrym pomysłem na budowanie społeczności mogą być także newslettery, eventy czy grupy dyskusyjne stworzone wokół naszego brandu.


Facebook mimo wyzwań związanych z organicznym zasięgiem, nadal oferuje organizacjom unikalną możliwość do budowania i utrzymywania relacji ze społecznością. Funkcjonalności takie jak grupy, wydarzenia, czy transmisje na żywo otwierają przed markami ciekawe możliwości do interakcji z odbiorcami. Warto dodać, że z facebooka korzysta obecnie w Polsce 17 mln użytkowników, co wciąż daje mu wysokie miejsce na podium. Efektywna obecność firmy z działaniami employer brandingowymi na Facebooku – będzie obecnie na pewno wymagać przeznaczenia części budżetu na reklamy i promocję treści. Nadal jednak Facebook, ze względu na swoją popularność, daje możliwość dotarcia do niektórych grup docelowych, których na innych SoMe po prostu nie znajdziemy. Pamietajmy, że ekosystem Facebook to również Messanger, który wg badania utrzymuje silmną pozycję jako narzędzie reklamowe.

Czy da się jeszcze wyróżnić na Facebooku? 3 rady:

– Tworzenie grup tematycznych lub angażowanie się w dyskusje na istniejących: takich, które skupiają przedstawicieli naszych grup docelowych.
– Organizacja wydarzeń online, które mogą przyciągnąć potencjalnych kandydatów i zainteresować ich pracą w firmie.
– Regularne publikowanie treści wzmacniane promocją, co może inicjować dyskusje i zachęcać do interakcji.


TikTok – platforma ta kontynuuje dynamiczny wzrost i osiągnęła zasięg reklamowy 34,7% dorosłych użytkowników. Na polskim TikToku jest już ponad 14 mln użytkowników! Wraz z tym wzrostem, użytkownicy TikToka stali się bardziej zróżnicowani. Młode osoby w wieku 16-24 lat, tzw. pokolenie Z, nadal stanowią największą grupę, chociaż coraz więcej użytkowników ze starszych pokoleń zaczyna korzystać z tej aplikacji. TikTok przyciąga głównie osoby, które są skłonne do angażowania się w krótkie, kreatywne treści video, co stanowi wyjątkowe wyzwanie ale i możliwość dla marketerów czy EBowców. To medium jest nadal – w mojej ocenie – jednym z najtrudniejszych w kontekście obecności tam jako firma i promocji treści employer brandingowych. Wymaga stałego mapowania obecnych trendów i przygotowywania odpowiedzi na nie niemal real-time.

TikTok tips and tricks

Na TikToku warto skupić się na lekkich, zabawnych treściach, które mogą w wiralowy sposób zwiększyć rozpoznawalność marki. Ważne jest odpowiadanie na trendy, co automatycznie może nas wybić w algorytmie i tym samym dotrzeć do większej ilości użytkowników.

Co jeszcze mówi nam raport?

Znaczenie mediów społecznościowych w Polsce jest również widoczne w codziennym użytkowaniu – przeciętny użytkownik spędza w nich niemal 2 godziny dziennie, przeglądając różne platformy – średnio niemal 6 platform przypada na każdego użytkownika SoMe.

Media społecznościowe służą nie tylko do rozrywki i komunikacji, ale stają się też istotnym elementem w zakresie informacji, zakupów i budowania społeczności. Największa liczba użytkowników wykorzystuje platformy SoMe w celu utrzymywania kontaktu z bliskimi, dostępu do informacji, “zabicia” czasu czy w poszukiwaniu wartościowego contentu. Tutaj – przy punkcie dotyczącym contentu – powinniśmy głównie upatrywać miejsca na działania employer brandingowe. Dostarczając ciekawe i wartościowe dla naszej grupy docelowej treści, budujemy zaangażowanie z naszymi profilami społecznościowymi – a tym samym community potencjalnych kandydatów.

Podsumowanie

Wykorzystanie mediów społecznościowych w strategii employer brandingowej to nie tylko konieczność, ale przede wszystkim szansa na zbudowanie przywiązanej do naszej marki społeczności potencjalnych pracowników i pracownic. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko aktywność, ale przemyślana strategia, która pozwoli na efektywne dotarcie do wybranej grupy docelowej i zbudowanie z nią trwałej relacji. Wiele karierowych profili w mediach społecznościowych upada szybko po starcie – bo okazuje się, że publikowanie tylko i wyłącznie ofert pracy nie jest najlepszym sposobem na przyciągniecie na nasz profil nowych użytkowników

Aby dowiedzieć się więcej na temat trendów i szczegółowych danych, zapoznaj się z raportem na stronie Digital 2024: Poland.

Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją strategię w social media, zapraszam na konsultacje!

Powiązane wpisy